Dźwieki duszy

Wierzę w to że każdego z nas wypełnia jakieś brzmienie. Ma ono określony rytm. Złożoność jego jest rożna, tak samo jak i my różnimy się od siebie. Inne tony, inna melodia, inne tempo. Co więcej, wierzę że muzyka, którą tworzy człowiek wyraża jego duszę. Jest swego rodzaju cząsteczką tego co nieuchwytne, tego co boskie w nas samych. Jest przełożeniem wewnętrznego świata i jego drgań na język muzyki, który znamy i potrafimy objąć rozumem. Jest próbą oddania nas samych w pełnym wydaniu. Dlatego też ten sam utwór jedną osobę może rozczulać, inną irytować, a w kolejnej wywołać uczucie niepokoju.

Słuchowiec ze mnie, a jako taki typ odczuwam dźwięki po stokroć. Jednak jedynie w Indiach, jednego wieczora, muzyka dotknęła mej duszy, wypełniła mnie i wprawiła w drgania. Nigdy wcześniej mi się to nie przytrafiło. Nie w takim wymiarze. Niosła mnie lekko przez bardzo długie utwory, pozostawiając niedosyt po ich zakończeniu, nie czując nic oprócz niej samej. Była medytacją, a raczej tym jej momentem, kiedy masz wrażenie, że Ty, Twoje ciało i Ego, rozpływacie się w przestrzeni.
Tradycyjna muzyka Sufich to modlitwa i jako że uznawana za świętą, wykonywana jest z olbrzymim zaangażowaniem i pokorą. Dźwięki ichniejszych instrumentów nie są w niczym podobne do tego co znamy. Rezonują swobodnie między sobą nawzajem i każdym widzem z osobna, a dopełnieniem dla nich jest niebywały jeśli chodzi skalę, głos wokalistki. Półtorej godziny, trzy utwory. Dreszcze, gęsia skórka i łzy wzruszenia w oczach. Najpiękniejsze czego było mi dane usłyszeć w życiu.
Tego wieczora moja dusza pokłoniła się przed duszą Indii. Namaste.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s